Jak rozmieścić okna na poddaszu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym ze sposobów na rozświetlenie poddasza jest zamontowanie w połaci dachowej okien. Rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością ze względu na fakt, iż gwarantuje o wiele lepszą skuteczność niż okna pionowe czy lukarnie, dodatkowo pozwala także na większą swobodę ich aranżacji. Zanim zdecydujemy się na montaż, warto wiedzieć, jakie rozmieszczenie okien dachowych da najlepsze efekty nie tylko wizualne, ale i oświetleniowe. 

Jak montowane są okna dachowe? 

Okna dachowe dają dużą swobodę ich wykorzystania, mogą być bowiem montowane zarówno w dachach spadzistych, jak i płaskich. Wystarczy odpowiedni ich dobór do danego rodzaju zadaszenia. Montaż odbywa się bezpośrednio w połaci dachowej, między jej krokwiami, dlatego też nie wymagają one zastosowania niemal żadnych dodatkowych elementów. Dzięki temu możliwe jest zamontowanie ich nawet w już wykończonych i użytkowanych budynkach, w momencie kiedy chcemy nieużytkowane dotychczas poddasze zaadaptować na przestrzeń mieszkalną. 

Zalety okien dachowych

Popularność stosowania okien dachowych na poddaszach wynika z tego, że cechują się one wieloma zaletami. Zapewniają dostęp do światła dziennego, które korzystnie wpływa na samopoczucie mieszkańców, a do tego pozwalają ograniczyć wydatki związane z użytkowaniem oświetlenia. Dodatkowo prezentują się bardzo nowocześnie i bez najmniejszego problemu można je dobrać do stylistyki budynku, tak aby tworzyły z nim spójną całość. 

Jako zaletę okien dachowych uważa się także możliwość lepszej termoregulacji na poddaszach, które zwłaszcza w okresie letnim cechują się podwyższoną temperaturą. Niewątpliwie kwestią przemawiającą za montażem okien dachowych jest także widok, jaki rozpościera się z nich na okolicę, pozwalający podziwiać wschody i zachody słońca bez konieczności wychodzenia z budynku. 

Jaki rozmiar okien wybrać i jak je rozmieścić na poddaszu? 

Decydując się na montaż okien dachowych, warto jednak nie tylko znać ich zalety, ale także wiedzieć jak prawidłowo dobrać je do danej przestrzeni. Powierzchnia okien dachowych powinna być wybierana na podstawie powierzchni podłogi w danym pomieszczeniu. Wszystko za sprawą tego, że 1 metr kwadratowy przeszklenia jest w stanie naświetlić około 10 metrów kwadratowych podłogi. 

okna dachowe
Image by bilanol, from freepik.com

W związku z tym w pokoju o powierzchni podłoża wynoszącej 25 metrów kwadratowych należy zamontować okna dachowe o powierzchni szyby wynoszącej około 2,5 metra kwadratowego. Ważne jest jednak to, aby podczas wybierania okien, zwracać uwagę właśnie na wielkość szyb, a nie całej konstrukcji, która może zajmować nawet ¼ wymiaru w zależności od wybranego modelu. 

Oczywiście podana powierzchnia przeszklenia nie musi stanowić jednego okna dachowego. Z powodzeniem można ją podzielić na dwa lub nawet trzy elementy wbudowane w konstrukcję dachu. 

W trakcie planowania rozmieszczenia okien dachowych niezwykle istotną kwestią jest także zapewnienie w pomieszczeniu właściwej cyrkulacji powietrza, która może być przez nie zapewniona. Dlatego, jeśli istnieje taka możliwość, okna dachowe warto montować po przeciwnych stronach wnętrz, tak aby po ich otworzeniu zachodziła swobodna cyrkulacja powietrza. 

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać przy planowaniu okien dachowych na poddaszu, jest także to, aby posiadać już w głowie wstępny plan ustawienia mebli. Nie poleca się bowiem ustawiać ich bezpośrednio pod oknami, gdyż po pierwsze będą narażone na intensywne promieniowanie słoneczne, przez co mogą ulegać blaknięciu, a po drugie dostęp do klamki otwierającej okno może zostać znacznie utrudniony. 

Podsumowując: wybierając okna na poddasze, należy nie tylko zwrócić uwagę na to, jak będą się one prezentować w danej przestrzeni, ale także na ich powierzchnię, która powinna zapewniać właściwe doświetlenie wnętrza. Dodatkowo, jeśli istnieje taka możliwość, warto także montować je na przeciwnych stronach dachu, gwarantując sobie tym samym swobodny przepływ powietrza po ich otwarciu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*