Wiodące style urządzania łazienek

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Aranżacja łazienki to spore wyzwanie dla osób, które chcą połączyć estetykę z funkcjonalnością, a do tego pragną, by wnętrze to dobrze komponowało się ze stylem całego mieszkania i służyło przez długi czas. Urządzanie jej przez lata kojarzono z dużymi nakładami finansowymi, gdyż nie tylko akcesoria łazienkowe, ale i materiały, których używano, takie jak marmur czy płytki, znacznie podnosiły koszty remontu. Tamte łazienki od podłogi do sufitu całe w ceramicznych płytkach to już przeszłość. Na co postawić dzisiaj?

Pierwszym krokiem, jaki musimy zrobić, jest wybór odpowiedniego stylu, który ma być motywem przewodnim. Potem już tylko pozostaje dobranie do niego elementów, które go podkreślą. Będą to odpowiednie materiały, armatura, meble, kolory i dodatki. Poznajcie wiodące obecnie style w urządzaniu łazienek, które pokochało już wiele osób. Oto one:

Styl industrialny

Łazienka industrialna to surowe w swojej prostocie wnętrze sprawiające czasem wrażenie niewykończonego, posiadające jednak dużo uroku dzięki pewnym charakterystycznym elementom. Odkryta cegła lub beton na ścianach tworzy klimat dawnych pofabrycznych loftów z połowy XX wieku. Żeliwne wanny i rury hydrauliczne na wierzchu dopełniają wystroju. Do tego specyficzne oświetlenie w formie nieosłoniętych żarówek lub metalowe proste lampy wytwarzają odpowiedni nastrój. Małą ilość dodatków dekoracyjnych rekompensują duże lustra bez oprawy lub w metalowych, czy drewnianych ramach. Dodają one przestrzeni łazience, co jest bardzo istotne w stylu industrialnym. Dominujące kolory ścian to barwy występujące naturalnie w materiałach budowlanych, czyli szarości i zgaszona biel oraz odcienie naturalnej cegły. Wystrój łazienki można uzupełnić o elementy z metalu i szkła. 

Nowoczesny minimalizm

Funkcjonalność i prostota to główne zalety tego stylu. Zwolennicy minimalizmu wyznają zasadę, która mówi, że mniej znaczy więcej. Stawiają przede wszystkim na jakość, a nie ilość. Rezygnują z wszelkich zbędnych dodatków, a to, co pozostawiają, ma pełnić określone z góry funkcje. Styl ten wyróżnia także prostota kształtów i jasne kolory. Minimalistyczna łazienka to często prysznice bez brodzika, prostokątne szklane kabiny, podwieszane meble. Wiodące kolory to przede wszystkim biel i czerń. Dużą uwagę przywiązuje się do naturalnego światła, a jeśli w pokoju kąpielowym nie ma okna, trzeba zadbać o odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. W minimalizmie nie ma mowy o pozostawianiu na wierzchu środków czystości, czy nawet kosmetyków. 

Styl ekologiczny

Bardzo modny ostatnio styl odwołujący się do natury, gdzie prym wiodą naturalne materiały, czyli surowe drewno, len i bawełna. Dominujące są kolory neutralne, takie jak: biel, beże i szarości. Aranżację ożywiają roślinne motywy zarówno w postaci świeżych roślin, jak i wzorów na płytkach. Ceramika łazienkowa może być niekoniecznie biała, ale w odcieniach piasku czy wody. Całości dopełniają dodatki w postaci trzcinowych dywaników, rattanowych fotelików i naturalnych gąbek. Łazienka w stylu eko to nie tylko elementy wystroju, ale również mechanizmy oszczędzające wodę, środki czystości i kosmetyki oparte na naturalnych surowcach, czyli wszystko, co wiąże się z ekologicznym modelem życia. 

Powyższe style pozwalają na urządzenie nowoczesnej i funkcjonalnej łazienki czasem nawet niewielkim kosztem. Wiele zależy od pomysłowości i warunków, jakie stwarza samo wnętrze. Jeśli komuś nie przypadły do gustu modne obecnie trendy, lub nie chce wszystkiego dostosowywać do jednego określonego stylu, idealnym rozwiązaniem będzie dla niego kolejna propozycja urządzenia łazienki, która również cieszy się dużą popularnością. 

Jak połączyć różne style w harmonijną całość?

Dopuszczalne, a nawet ostatnio bardzo modne jest łączenie różnych elementów poszczególnych stylów w jednym wnętrzu. Takie przenikanie i komponowanie ich w harmonijną całość stworzyło styl eklektyczny. Łazienka w takim wydaniu to połączenie modernistycznych elementów z klasycznymi, czy awangardowymi rozwiązaniami. Przykładowo nowoczesna ceramika może idealnie komponować się z rustykalnymi szafkami, czy bateriami glamour. Najważniejsze w tym jest ustalenie na początku stylu przewodniego i dostosowanie do niego innych elementów w taki sposób, żeby nie przytłoczyć wnętrza, lecz podkreślić urodę poszczególnych detali. Eklektyzm stwarza wiele możliwości dla osób kreatywnych, którym nie brakuje pomysłów, takich jak łączenie antycznej mozaiki z minimalistyczną kabiną prysznicową, czy industrialną lampą. Trzeba pamiętać jednak o tym, by nie przesadzić, szczególnie w kolorystyce wnętrza. 

Przedstawione tu wiodące style w aranżacji łazienek mogą być ciekawą i pełną wyzwań inspiracją dla ludzi, którzy chcą zaprojektować to miejsce w sposób nowoczesny, funkcjonalny i oryginalny. Powyższe przykłady umożliwiają stworzenie nieszablonowego wnętrza, którego urządzenie można łatwo dostosować do własnych potrzeb, upodobań i możliwości finansowych. Efektem wybranej koncepcji wzbogaconej o własne pomysły będzie klimatyczna i niepowtarzalna łazienka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*