Jak zaprojektować kuchnię w stylu skandynawskim?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie bez powodu stale przybywa wielbicieli stylu skandynawskiego. Posiada on wiele cech atrakcyjnych z punktu widzenia osoby pragnącej urządzić swój dom. Ten pochodzący z Europy Północnej styl łączy w sobie minimalizm z silnymi nawiązaniami do natury. Nadaje się zarówno do małych mieszkań, jak i sporych domów. To, jak konkretnie planujemy urządzić nasze pomieszczenia, zależy od ich przeznaczenia. Inne podejście jest niezbędne w przypadku sypialni, a inne, gdy chodzi o naszą kuchnię.

Podstawy stylu skandynawskiego

Niezwykle ważne jest dobranie właściwych kolorów podczas aranżacji. Szwedzki styl oparta jest na bieli oraz jasnych odcieniach szarości. Chodzi przede wszystkim o kolory ścian i mebli, podłogi mają drugorzędne znaczenie. Jasne kolory umożliwiają optyczne powiększenia każdego pokoju. Oprócz kolorystyki, w tym stylu istotne jest korzystanie z naturalnych materiałów. Meble powinny być wykonane z drewna bądź kamienia. Należy używać wyłącznie naturalnych tkanin takich jak bawełna lub len. Właściwy wybór pozwoli ocieplić nasz dom przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu.

Niezwykle ważne jest dobranie właściwych kolorów podczas aranżacji. Szwedzki styl oparta jest na bieli oraz jasnych odcieniach szarości. Chodzi przede wszystkim o kolory ścian i mebli, podłogi mają drugorzędne znaczenie. Jasne kolory umożliwiają optyczne powiększenia każdego pokoju. Oprócz kolorystyki, w tym stylu istotne jest korzystanie z naturalnych materiałów. Meble powinny być wykonane z drewna bądź kamienia.

Należy używać wyłącznie naturalnych tkanin takich jak bawełna lub len. Właściwy wybór pozwoli ocieplić nasz dom przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu. Styl skandynawski łączy w sobie minimalizm z wygodą. Każdy mebel musi być przede wszystkim funkcjonalny. Ergonomiczne formy w połączeniu z praktycznymi dodatkami do mebli pozwolą stworzyć wrażenie harmonii w każdym pokoju.

Jak wygląda kuchnia zaprojektowana zgodnie ze stylem skandynawskim?

Kuchnia musi być odpowiednio oświetlona naturalnym światłem. Z tego względu warto zostawić okna niezasłonięte. W połączeniu z białymi ścianami uda nam się znacznie wizualnie powiększyć naszą kuchnię. Z kolei meble kuchenne mogą występować w ciemniejszych kolorach, tworząc tym samym elegancki kontrast. Ponieważ jedną z podstawowych zasad stylu skandynawskiego jest funkcjonalność, musimy zaprojektować naszą kuchnię w taki sposób, ale funkcjonowała ona jak najsprawniej.

Chodzi tu między innymi o właściwe rozmieszczenie mebli i wybór takich form, które będą komponowały się w elegancką całość. Kuchenne blaty nie mogą być zastawione, więc kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej ilości schowków i kredensów w naszej skandynawskiej kuchni. Ważne jest, aby każdy sprzęt kuchenny był w zasięgu ręki.

Dobrym pomysłem jest dodanie wyspy kuchennej. Pozwoli ona skuteczniej zagospodarować przestrzeń w tym pomieszczeniu. Metalowe wieszaki oraz koszyki wykonane z naturalnych materiałów, pomogą zapewnić porządek w kuchni. Warto, aby wszelkie używane przez nas ścierki również były wykonane z naturalnych tkanin. Kamienna posadzka oraz drewniane półki idealnie nadają się do kuchni zaprojektowanej w stylu skandynawskim. Jeżeli odniesiemy się do powyższych wskazówek, uda nam się uzyskać kuchnię przytulną i jednocześnie praktyczna w użyciu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*