Niezależnie od tego, czy chcesz wybudować nową nieruchomość, czy szukasz planu, który pomoże zmodernizować starą, powinieneś dobrze przygotować się do wyboru projektu. Przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek!
Na początku warto po prostu znaleźć wolną chwilę, usiąść i sporządzić listę preferencji odnośnie do wymarzonego domu. Spisz na kartce wszystkie potrzebne elementy wyposażenia, określ układ pomieszczeń i oszacuj ich rozmiar. Dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie aktualnych trendów stylistycznych. Pomyśl, który z nich najbardziej odpowiada Twojemu gustowi.
Dowiedz się również, jakie rozwiązania są najlepsze w kontekście ogrzewania domu. Ekonomia powinna iść w parze z ekologią. Warto też sprawdzić, z jakich dotacji będziesz mógł skorzystać. Popularnością cieszą się na przykład programy współfinansowania zakupu i montażu pomp ciepła albo paneli fotowoltaicznych. Żeby lepiej zwizualizować Twój wymarzony dom, możesz użyć popularnych wyszukiwarek projektów nieruchomości.
Wstępne planowanie jest najprzyjemniejszą i najmniej skomplikowaną fazą budowy domu i wybierania odpowiedniego projektu. Kolejne kroki są związane ze stroną techniczną. Żeby zdecydować się na właściwy plan, trzeba też zebrać informacje takie jak analiza planu miejscowego lub warunków zabudowy, wymiarów działki i możliwości usytuowania domu na działce zgodnie z Prawem budowlanym. Całość szczegółowych informacji uzupełnij sprecyzowaniem własnych wymagań odnośnie do funkcjonalności i ostatecznego kształtu bryły wymarzonego domu.
Gdy myślimy o funkcjonalnym domu, pierwsze pomieszczenia, które przychodzą do głowy, to sypialnia, kuchnia i łazienka. Jednak odpowiednie warunki mieszkalne zapewniają także inne elementy wnętrza nieruchomości.
Pierwszym jest kotłownia. Powinna być umieszczona z dala od pomieszczeń użytkowych, w których przebywa się najczęściej. Nawet stosunkowo ciche pompy ciepła mogą generować hałas i wibracje przeszkadzające w standardowym użytkowaniu domu. Warto też się zastanowić, gdzie mają znajdować się pomieszczenia gospodarcze. Trzeba mieć do nich łatwy dostęp i mogą być umieszczone na przykład przy kotłowni – mieszkańcy szybciej znajdą potrzebne narzędzia czy sprawnie uzyskają dostęp do paliwa na opał.
Do tego dochodzą też pomieszczenia takie jak spiżarnia czy garderoba. W pierwszym przypadku można się zastanowić nad ulokowaniem miejsca w podpiwniczeniu. Ze względu na niższą temperaturę i brak światła, produkty spożywcze będą dłużej utrzymywały swoją przydatność i nie pojawi się ryzyko, że zostaną zaatakowane przez zwierzęta lub owady. Z kolei najlepszym miejscem na garderobę będzie sypialnia. Taka lokalizacja zapewnia łatwy dostęp do ubrań i intymność, niezbędne do komfortowego przebierania się.
Ważną kwestią przy wyborze projektu domu jest decyzja związana z rodzajem dachu. Najczęściej dostępne są dwie opcje – dwuspadowy i wielospadowy. Ze względu na niższe koszty budowy związane z nieskomplikowanym układem poleca się tę pierwszą. Wielospadowy dach może wyglądać atrakcyjniej, ale nie zapewnia tak dużej i funkcjonalnej przestrzeni na poddaszu. Liczne załamania i nieregularny kształt ścian mogą utrudniać praktyczne zagospodarowanie pokoi i pomieszczeń gospodarczych.
Zdj. główne: Alvaro Reyes/unsplash.com