Elewacja wymaga od nas ciągłej dbałości o jej estetykę, ale głównie ważne jest sprawdzanie jej stanu technicznego. Bardzo ważna jest ciągła konserwacja elewacji oraz jej oczyszczanie. Negatywnie wpływają na nią warunki atmosferyczne, w tym grad, opady deszczu, czy też roślinność, taka jak glony. Umiejętne czyszczenie i naprawianie elewacji sprawi, że nie będziemy musieli martwić się nie tylko o jej wygląd, ale przede wszystkim izolacyjność.
Aby parametry izolacyjności termicznej były zachowane, a także nie została zaburzona estetyka budynku, należy regularnie sprawdzać stan elewacji. Wpływają na nią różne czynniki zewnętrzne. Z czasem pojawiają się również uszkodzenia mechaniczne. Po zimie, kiedy temperatura spada poniżej zera, ważne jest kontrolowanie, czy na elewacji nie powstały rysy bądź pęknięcia. Prowadzą one do powstania tzw. mostów termicznych, przez które „ucieka” ciepło. To z kolei przyczynia się do zwiększenia rachunków za ogrzewanie. Prace konserwatorskie polegają głównie na zaklejeniu powstałych w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych dziur i pęknięć. Można zrobić to za pomocą np. zapraw klejących oraz tynków. Na powstałe pęknięcie nakładamy specjalny klej do tynków. Po jego wyschnięciu nakładany jest tynk, który wyrówna całość. Można doszlifować go za pomocą pacy z naklejonym na nią papierem ściernym. Następnie tynk malujemy w tym samym kolorze, co elewację. Bardziej skomplikowane naprawy powinny być wykonywane za pomocą zaprawy murarskiej. Regularne sprawdzanie elewacji pomoże nam odkryć ewentualne usterki i naprawić je, zanim się powiększą. Taki przegląd elewacji warto wykonywać po zimie, a także po ulewnych deszczach.
Dość ważne jest również szybkie reagowanie na powstałe na elewacji grzyby oraz pleśnie. Sprawiają one, że elewacja nie tylko ma zielonkawy kolor i nie wygląda estetycznie, ale przede wszystkim gromadzi się na niej wilgoć, co może doprowadzić do pękania tynku. To bardzo niesprzyjająca sytuacja, ponieważ zmniejsza się jej odporność na czynniki zewnętrzne, a także narażona jest jej termoizolacyjność. Roślinność na elewacji pojawia się wtedy, kiedy elewacja jest ocieniona i zbiera się na niej wilgoć. Aby pozbyć się glonów oraz mchu z elewacji, należy delikatnie usunąć je mechanicznie za pomocą metalowej szpatułki. Większe kawałki glonów mogą odejść od elewacji wraz z częścią tynku, dlatego warto po ich usunięciu uzupełnić go, a elewację pomalować. Mniejsze zanieczyszczenia usuniemy za pomocą myjki ciśnieniowej.
Dobrym sposobem na zminimalizowanie zabrudzeń będzie odpowiednie przygotowanie elewacji. Na początku prac tynkarskich warto wykonać je na podstawie tynków, które są odporne na zabrudzenia. Zacienioną część naszego domu warto również pokryć betonowymi lub drewnopodobnymi płytami. Na takiej powierzchni rzadziej pojawiają się glony oraz inne trudne do usunięcia rodzaje roślinności. Można również wybrać farby samoczyszczące i silikonowe, znacznie łatwiejsze do umycia za pomocą samej myjki ciśnieniowej.
W innym wypadku można usunąć glony jedynie za pomocą ręcznego szorowania z użyciem szczotki oraz specjalnego detergentu. Efekt będzie bardzo dobry, a włożony wysiłek na pewno sprawi, że elewacja będzie wyglądała elegancko i estetycznie.
Jeśli nasza elewacja jest w złym stanie, warto ją odnowić. Najpierw należy ją umyć dokładnie za pomocą detergentu oraz myjki ciśnieniowej. Myjkę przesuwamy równomiernie, tak by woda dotarła do każdej części elewacji. Następnie należy poczekać, aż elewacja wyschnie. Po tym czasie gruntujemy ją za pomocą specjalnego środka, który sprawia, że jest mniej podatna na wnikanie wilgoci. Nakłada się go za pomocą szerokiego pędzla. Po nałożeniu gruntu i jego wyschnięciu możemy na elewację nałożyć farbę, która posiada specjalny filtr UV, chroniący kolor przed blaknięciem.