Ciekawe pomysły na karmnik dla ptaków

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dokarmianie ptaków uczy najmłodszych, aby dbać o zwierzęta w trudnym okresie. Karmnik można kupić lub wykonać samemu. Takie połączenie przyjemnego z pożytecznym może okazać się wspaniałym zajęciem.

Warto uczyć dzieci już od najmłodszych lat troski o otaczające środowisko. Zimą można wspólnie dokarmiać ptaki we własnoręcznie zrobionym karmniku. Istnieje wiele kreatywnych pomysłów, które można wypróbować w domu z wykorzystaniem podstawowych narzędzi. Twórcze spędzanie czasu wolnego z dzieckiem z pewnością zacieśni relacje rodzinne. Przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji. 

Kreatywne karmniki – spis pomysłów

Istnieje wiele sposobów, żeby stworzyć swój własny, niepowtarzalny karmnik na zimę dla wróbli, sikorek oraz innych ptaków. Można zaplanować taką pracę już w listopadzie, kiedy robi się chłodniej i zwierzęta mają trudności w samodzielnym zdobywaniu pokarmu. Zrobienie karmnika to także doskonały pomysł na spędzenie jesiennych wieczorów wspólnie z dzieckiem. Kreatywne zajęcie z pewnością pogłębi jego więź z opiekunem, ale równie dobrze można wykorzystać te pomysły podczas zajęć w szkole czy na świetlicy. 

  1. Karmnik wykonany z rolek papieru  – mało kto wie, że rolki po papierze toaletowym to doskonały materiał, który może pomóc w przygotowaniu karmnika dla ptaków na zimę. Aby go wykonać, wystarczy rolka, sznurek, nożyczki, masło orzechowe i mieszanka różnych nasion dla ptaków. Rolkę po papierze toaletowym należy pokryć z zewnętrznej strony gęstym masłem orzechowym, a następnie posypać ziarenkami i powiesić na drzewie. Ze względu na właściwości papieru, lepiej umieścić taki karmnik w miejscu, gdzie nie jest wilgotno i gdzie jest mniejsze ryzyko zamoczenia deszczem czy śniegiem. 
  2. Karmnik z butelki – kto powiedział, że pusta butelka plastikowa na nic się nie przyda? Do przygotowania takiego karmnika będzie potrzebna jedna duża 5-litrowa butelka, jedna mniejsza (np. 1,5 litra), a do tego nożyczki i taśma izolacyjna. W dużej butelce należy wyciąć otwór, który umożliwi ptakom swobodne dostanie się do środka. Mniejsza posłuży jako dozownik – wystarczy odpowiednio przymocować ją wewnątrz większej butli, a od góry można dosypywać pokarm. Warto zabezpieczyć ostre brzegi butelek, żeby ptaki się nie pokaleczyły. 
  3. Karmnik z siateczki – często się zdarza, że czosnek lub inne warzywa są pakowanie z siatkę ze sporymi oczkami. Można łatwo przekształcić je w karmnik – wystarczy zawiązać sznurkiem brzegi siatki, a do środka włożyć ulubione ptasie przysmaki. Jeżeli okażą się zbyt drobne, to można je dodatkowo skleić czymś tłustym. W niskiej temperaturze samodzielnie przygotowana kulka nasion nie powinna się rozpaść. Alternatywnym rozwiązaniem jest kupno gotowej kulki nasion oraz samodzielne przygotowanie karmnika z siatki. 
  4. Karmnik z drutów – to akurat bardzo prosta, choć efektowna konstrukcja. Drut układamy w dowolny kształt, a w odstające końce wbijamy kawałki owoców lub innych smakołyków dla ptaków. Wyobraźnia dziecięca nie zna granic. Dlatego razem z dzieckiem można wykonać serduszko lub jakiś motyw świąteczny.

O czym pamiętać wybierając karmnik dla ptaków?

Karmniki można znaleźć także w sklepach. W okresie zimowym pojawiają się nawet w popularnych marketach. Coraz częściej kuszą wyjątkowym wyglądem i funkcjonalnością. Należy pamiętać o zapewnieniu ptakom łatwego dostępu do jedzenia. Wróble i sikorki bywają płochliwe, więc warto umiejscowić karmnik nieco dalej od okna, balkonu lub wyjścia na ogród. Jeżeli w okolicy mieszka kot to warto dobrze przemyśleć położenie karmnika. Choć ptaki są bardzo szybkie i zwinne, to sama zagrażająca obecność kota spowoduje, że nie będą odwiedzać karmnika. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*