Kuchnia w stylu Nowojorskim

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nowojorski styl kojarzy się nam przede wszystkim z luksusem, elegancją oraz dużą przestrzenią. Nasze skojarzenia nie są oderwane od rzeczywistości, bowiem właśnie amerykańskie domy słyną z bardzo dużych metraży, a to daje większe możliwości aranżacyjne całości mieszkań i przede wszystkim kuchni. Tę stylową, a zarazem nowoczesną estetykę można przenieść do naszych wnętrz na kilka sposobów. Obecnie w Polsce coraz częściej można spotkać trend aranżacji kuchennych właśnie w stylu nowojorskim i obejrzeć kuchnie rodem z apartamentu na Manhattanie.

Wyróżniki stylu nowojorskiego

Amerykanie często rozplanowywanie rozkładu mieszkania zaczynają właśnie od serca domu, czyli kuchni, która usytuowana jest najczęściej blisko wejścia, a następnie przechodzi w duży salon. Najważniejszym elementem jej wystroju są zazwyczaj drewniane meble wykonane z drewna bardzo dobrej jakości, posiadające klasyczny design.

Styl nowojorski opiera się na blasku, więc nic w tym dziwnego, że najczęściej wykorzystywanymi materiałami są marmur, szkło, kryształy czy metale. Bazą aranżacji kolorystycznej są jasne odcienie łączone z odcieniami ciemniejszymi, by stworzyć kontrast. Najczęściej meble są utrzymane w jasnej kolorystyce, czyli są białe lub kremowe, lecz również można spotkać meble w naturalnych drewnianych barwach. Niezwykle rzadko spotykane są meble w ciemnych odcieniach, gdyż taka kolorystyka mogłaby stwarzać odczucie przytłoczenia. Zabudowa meblowa w stylu amerykańskim to klasycyzm, więc fronty są zdobione ramkami, bądź efektywnymi żłobieniami, co nadaje kuchni ekskluzywny posmak. W głównej mierze blaty amerykańskich kuchni wykonane są z granitu lub marmuru wykończonego na wysoki połysk, a to sprawia, że wnętrze prezentuje się elegancko i sterylnie. Najistotniejszym, centralnym elementem wystroju takiej kuchni jest wyspa kuchenna ze stołkami rozmieszczonymi symetrycznie. Jest to idealny focal point mieszkania. Amerykanie są ludźmi otwartymi, przez co wspólne gotowanie jest częścią ich kultury, a wyspa wyeksponowana na środku kuchni jest rozwiązaniem, które pozwala gromadzić się tłumnie przy przygotowywaniu posiłku.

Kuchnia w stylu amerykańskim musi lśni, zatem wszelkie sprzęty użytkowe takie jak czajnik elektryczny, patelnie, naczynia oraz różnorakie dodatki wykończone są w połysku i lśnią w barwie złota, niklu czy srebra. Sprzęt AGD jest duży i bez zabudowy, tak by pomieścić jak najwięcej. Lodówka najczęściej side-by-side, wielka kuchenka z dużymi palnikami i przede wszystkim mikrofalówka symbolizująca szybkie jedzenie.

Podłoga w stylu amerykańskim zazwyczaj wyłożona jest kafelkami z wysokim połyskiem bądź drewnem również wykonanym na wysoki połysk.

Niezwykle ważnym elementem stylu amerykańskiego jest oświetlenie. Amerykanie szukają często rozwiązań, które mają na celu nie tylko komfort użytkowania, jak również są ozdobą wnętrza. Ważną rolę wystroju pełni oświetlenie główne oraz lampy wiszące w rzędach nad wyspą bądź w miejscu roboczym. Lampy zazwyczaj są połączeniem szklanych kloszy z elementami metalowymi w kolorach niklu, złota czy srebra.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*